'De knoet moet erover' m 1001 200 5001 Illegale bankiers sluizen miljoenen weg via videotheek en belhuis sas* 23 OKTOBER 100fVP8 KURO 200 Interview leidse kunstenaar Nick Oudshoorn exposeert bekende Nederlanders Noorse journaliste beschrijft direct wat ze ziet Illegale bankiers pompen via dekmantelbedrijven in Nederland honderden miljoenen euro's de wereld rond. Per belwinkel, reisbureau of videotheek wordt per dag soms voor tonnen het land in- en uit gesluisd. Ideaal voor mensensmokkelaars, drugshandelaars en terroristen. Politie en justitie maken zich zorgen. „Dit kan zo niet door blijven woekeren. De knoet moet erover." door Mayke Calis en Ferdi Schrooten Ondergronds bankieren Klant Stort in Nederland 100.000 euro contant en ontvangt van de illegale bankier een transactiecode. De klant geeft deze code door aan de begunstigde in het buitenland. >l)i Ondergrondse bankier In Nederland Meldt de transactie aan (bevriende) bankier in buitenland. Voor zijn diensten ontvangt hij 1 tot 2 van het gestorte bedrag. 5f eufio Begunstigde Gaat met zijn code naar de illegale bankier in het buitenland en ontvangt het bedrag contant in lokale valuta. Ondergrondse bankier in buitenland Heeft recht op deel van de provisie en beschikt over de nodige contanten. Zodra de begunstigde zich met de juiste code bij hem meldt betaalt hij uit. Verrekening tussen de bankiers kan op twee manieren plaatsvinden: Contant: Het geld wordt per koerier overgebracht van Nederland naar het buitenland. In natura: Bankier in Nederland stuurt goederen t.w.v 200.000 euro (auto's, computers, witgoed e.d naar de buitenlandse bankier, maar factureert slechts 100.000 euro. Op deze manier wordt keurig voor de goederen betaald en is tevens de bankschuld ingelost. Witwassen: Als er tussen de bankiers in natura wordt afgerekend, kan het geld dat in Nederland door de klant is gestort worden witgewassen. Dit kan door het te vermengen met de omzet van de winkel van de ondergrondse bankier- videotheek, belwinkel, import-exportbedrijf, reisbureau e.d. weekendbijlage Dagblad II het winkelgebied van de Amster damse Bijlmer peilt een Surinaamse man de blanke vreemdeling die goed koop geld wil sturen naar Suriname. „Kan ik je vertrouwen?" vraagt hij. „Of ben je van de politie?" Pas als zij vertelt dat haar vriend in Paramaribo met een Surinaams klinkende naam zit te springen om con tanten, zegt hij: „Kom maar mee." De ondergrondse bankier blijkt vlakbij gevestigd in een Surinaams reisbureau, annex videotheek, cd- en dvd-winkel. Niks verraadt dat hier mensen, meest im migranten en Nederlanders van allochto ne komaf, tussen de bakken vol cd's en dvd's ook duizenden euro's kunnen ver sturen naar Suriname en de Antillen. Overboekingen zijn er goedkoper dan bij officiële banken en postkantoren; naar papieren wordt niet gevraagd. Geregistreerde banken en transactiekan toren rekenen vijf a tien procent provisie voor officiële 'money-transfers'. Zo'n overboeking kan de begunstigde in het buitenland verzilveren met een geheime code. Voor risicovolle bestemmingen geldt soms wel dertig procent provisie. De ondergrondse bardders doen precies hetzelfde, alleen illegaal en veel goedko per. Ze rekenen doorgaans maar één of twee procent. De illegale bankiers voldoen aan een legi tieme behoefte van veel immigranten, zo wordt ook breed erkend in kringen van politie en justitie. Heel wat immigranten zouden hun familie niet kunnen onder steunen, of slechts tegen hele hoge kos ten, zonder ondergrondse bankiers. Die hebben zelfs contacten in roerige landen als Irak, Somalië en Afghanistan, waar ge woon geldverkeer moeilijk of onmogelijk is. Het gros van de naar schatting tientallen tot honderden ondergrondse bankiers opereert vanuit achterstandswijken, voor al in de grote steden. In buitenlandse kranten adverteren ze openlijk. Bij ge brek aan een vergunning van De Ne derlandse Bank (DNB) gebeurt het bankieren zelf niet al te openlijk, maar achter de facade van reisbu reaus, im- en exportbedrijven, belwinkels en wasserettes. Stuk voor stuk ondernemingen waarin veel contant geld omgaat. Die cash is makke lijk aan te vullen en te mengen met de bankiersomzet, die daardoor minder snel opvalt. In sommige gevallen komt er bij de dekmantelbedrijven eigenlijk alleen geld binnen door het bankieren. Zo pakte de politie vorig jaar de eigenaar van een videotheek in Amsterdam op. De 39-jarige Pakistaan reed in een Mercedes van 43 duizend euro, terwijl de inkom sten uit videoverhuur volgens justitie ni hil waren. Ook de 140.000 euro aan con tanten in zijn videotheek moesten zijn verdiend met ondergronds bankieren: zo'n acht procent provisie per transactie. Pure winst. Zo'n hoge provisie wordt wel vaker berekend wanneer er sprake is van crimineel geld. 'Videotheek-bankier' „Het probleem is dat de illegale kantoor tjes allerlei strenge eisen aan hun laars lappen, waaraan concurrenten met een vergunning wel moeten voldoen," zegt Harald Koppe, directeur van het Meld punt Ongebruikelijke Transacties (MOT) van het ministerie van justitie. „Ze heb ben geen veiligheidsmensen in dienst, betalen geen belasting, doen niet aan op leidingen, vluchtroutes of zwanger schapsverlof. Het zijn gewoon financiële zwartwerkers." Veel ernstiger vindt Koppe het dat geor ganiseerde criminelen en terroristen de illegale bancaire netwerken gebruiken. Ook de vliegtuigkapers die op 11 septem ber 2001 in Amerika het World Trade Center en het Pentagon aanvielen, zou den hun plannen hebben gefinancierd via hawala, zoals informeel bankieren in het Hindi heet. Waar officiële banken in landen als Ne derland gedwongen zijn ongebruikelijke transacties te melden, doen veel illegale concurrenten er juist alles aan om de kapitalen van hun cliënt, fout geld of niet, niet traceer baar te maken. Als belangrijk internationaal financieel knooppunt speelt ook Nederland daarin een rol, zo is de afgelo- pen jaren keer op keer geble ken. Uit politiedossiers blijkt dat ook mensensmokkelaars, netwerken van op lichters en drugsbendes hun winsten uit Nederland wegsluizen via verboden, in formele geldcircuits. Veelal gaat het daarbij om tonnen tot mil joenen euro, zo blijkt ook uit een lopend onderzoek van de FIOD-ECD naar illegale overboekingen door 35 Somalische stich tingen in Nederland. Die hebben samen tussen 2000 en 2003 voor zestig miljoen euro naar het buitenland overgeboekt, zon- der vergunning. Onder meer win sten uit heling van .jiH Jv.'— grote aantallen te lefoonkaarten zouden zo zijn weg gesluisd. De Wanten van de Amsterdamse 'videotheek- bankier' zaten niet alleen in de misdaad, te we ten grootschalige drugshandel. De videotheekbaas zou ook 25.000 euro hebben ontvangen van een terreurver dachte. Die Pakistaan is in maart 2003 aangehouden in Spanje we gens de financie ring van een aanslag op een synagoge in Tunesië. Bij de door al-Qaeda opgeëiste zelfmoordaanslag vielen in april 2002 ne gentien doden. Voor politie en justitie is het ontrafelen van ondergrondse transacties ontzettend ingewikkeld. Contacten met bankiers in andere landen verlopen vaak in codetaal via fax, e-mail en telefoon. Als een begun stigde in pakweg Suriname of Turkije het geld komt ophalen dat in Nederland is gestort, doet hij dat met een voor niet in gewijden onbegrijpelijke reeks cijfers en letters. Grote bedragen worden ook nog eens verdeeld over tal van personen. Cruciaal is de verrekening van schulden tussen illegale bankiers onderling. Dat is voor buitenstaanders al helemaal een on overzichtelijk bord spaghetti. Witwasex pert Theo Akse beschrijft in zijn boek 'En de kleur is vuil', hoe bijna twintig miljoen euro naar Turkije wordt gesluisd. De winst van een Turkse heroïnebende legt via tussenstops in ondermeer Frankfurt en Dubai twintigduizend kilometers af, het tienvoudige van de afstand Neder- land-Turkije. Onderweg kan ondergronds kapitaal di verse gedaanten aannemen. Op Schiphol pakt de marechaus- Een geldwisselbureau in Mogadishu, Somalië. Hier wisselen mensen hun dollars of euro's, die ze van familieleden in Europa of Amerika hebben gekregen, in voor Somalisch geld. Foto: GPD/Sven Torfinn see geregeld koeriers met tonnen aan bankbiljetten op hun lijf of in hun bagage. Ook vereffenen bankiers hun schulden in natura. Met een veel te lage prijs voor een partij computers of auto's is dan meteen de onderlinge balans weer in evenwicht. Daarom opereren veel ondergrondse bankiers vanuit een im- en exportbedrijf. Of ze zetten derde personen en (nep) be drijven in. MÓT-directeur Koppe signaleert een groeimarkt voor het wegpompen van zwart geld en misdaadwinsten. „Met de komst van de euro hoeft er veel minder geld gewisseld te worden. Dus is een nieuwe groeimarkt aangeboord: de immi granten en allochtonen die geld naar huis sturen. Criminelen en terroristen liften mee op deze groeiende internationale geldstromen voor 'familie-onderhoud'. Het geeft ze een legitiem alibi." Er is hevige kritiek op de politie dat er veel te weinig gebeurt met alle verdachte mel dingen bij het MOT. Procureur-generaal Dato Steenhuis heeft eerder dit jaar zijn zorgen daarover geuit Het aantal opspo ringsonderzoeken naar verdachte trans acties is volgens de OM-topman zo gering dat de indruk wordt gewekt dat witwas sers en ondergrondse bankiers amper ge hinderd hun gang kunnen gaan. Misbruik van legale overboekingen is vaak openlijk te zien. „Criminelen staan soms bij de kantoren openlijk geld te verdelen onder hun handlangers, om maar onder de meldgrens van 2000 euro per transac tie te blijven," zegt Koppe. „De handlan gers, vaak familieleden, storten vaak di verse keren kleine bedragen per dag." In Rotterdam rijn het vooral de Antilli aanse criminelen die op grote schaal mis bruik maken van de officiële overboekin gen. Zij sluizen vooral de winsten van drugstransporten en uitkeringsfraude naar de Antillen. Onderzoeken hebben al geleid tot een aantal inbeslagnames van auto's en andere luxe goederen van drugscriminelen, tot op de Antillen aan toe. Dit jaar is al 40 miljoen van de 100 mil joen euro aan geldoverboekingen naar de Antillen als verdacht aangemerkt. Misstanden Volgens het WODC, het onderzoeksinsti tuut van het ministerie van justitie, heb ben de toezichthoudende instanties, De Nederlandse Bank en het ministerie van financiën, vrijwel geen zicht op het on dergronds bankieren in Nederland. Bij de centrale bank wordt dat zuinigjes beves tigd. De toezichthouder op het betalings verkeer heeft wel een expertisecentrum voor misstanden in de financiële sector en trekt ook enkele keren per jaar de ver gunning in van geldtransactiekantoren. Dat betreft dan het zichtbare deel van de ijsberg. Wat er onder het wateroppervlak schuilt, weet eigenlijk niemand precies. De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) heeft ook al amper richt op het fe nomeen. „We weten dat het bestaat en dat het in strijd met de wet is, zet voor zitter Hein Blocks. Directeur Koppe van het MOT vindt dat politiekorpsen, in na volging van die in Amsterdam en Rotter dam, meer mensen en middelen vrij moe ten maken voor verdachte transacties en ondergronds bankieren. Hij pleit voor in zet van alle mogelijke middelen. „Dus niet alleen financiële wetten inzet ten, pak ze overal waar het kan. Sluit hun tent, kleedt ze financieel uit en gebruik de vreemdelingenwet. Zijn ze illegaal hier of op een toeristenvisum, zet ze het land uit. Hebben ze wel een verblijfsvergunning, trek die in en zet ze op het vliegtuig." Iedereen moet netjes een vergunning aanvra gen, zich aan de regels houden en onge bruikelijke transac ties keurig melden. Voor de rest geldt maar één alternatief, vindt Kop pe. „De kno et erover." laatste taboes van deze tijd: zwartwerken

Historische Kranten, Erfgoed Leiden en Omstreken

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1